Ekvador, zemlja na jugoistoku Južne Amerike i jedna od osam zemalja u Amazonskom basenu, suočava se sa brojnim ekološkim, socio-ekonomskim i političkim problemima. Seča šuma, naftno zagađenje i ogromni projekti izgradnje rečnih brana, samo su neki od faktora koji negativno utiču na život stanovništva u ovoj zemlji.
Projekat CORAPE – osnaživanje zajednice kroz razmenu znanja
Projekat CORAPE (“Colombia and countries of the Amazon Region”) kao saradnja DW Akademije i lokalnih medijskih aktera u prvi plan stavlja novinare i medije zajednice, ali i organizacije za zaštitu životne sredine i aktiviste za ljudska prava.
Kroz jačanje medija zajednica i promociju različitih medijskih produkcija, projekat CORAPE (medijska mreža koja okuplja 36 aktera širom zemlje) osnažuje saradnju između zainteresovanih strana i adresira probleme sa kojima se oni suočavaju.
Akteri u sklopu CORAPE projekta proizvode relevantne vesti, pa tako, na primer, format vesti “Amazonia en Contacto” – ekvadorski medij zajednice – nedeljno stvara radijske izveštaje o pažljivoj upotrebi resusra životne sredine, kulturološkoj različitosti i regionalnim konfliktima.
Kao još jedna prednost ovakve saradnje i horizontalnog medijskog organizovanja ističe se i obuka za novinare i ostale medijske radnike, ali i za aktiviste i predstavnije ugroženih grupa.
Clara Robayo iz neprofitne NGO organizacije i radijske produkcije Radiolistas Apasionadas, mediji zajednice su odlično mesto za pokretanje debate i dijaloga u društvu. “Želimo da se izrazimo i pokažemo ko smo i šta smo. Želimo da informišemo, jer imamo pravo da informišemo i budemo informisani. Mediji zajednice su idealan način da ta prava i ostvarimo”.
Problemi koje mediji zajednica u Ekvadoru rešavaju
Glavni problem u funkcionisanju i saradnji izmežu aktera u medijskoj sferi predstavlja neadekvatna “mreža” za razvijanje dugoročne strategije za rešavanje problema na lokalnom i nacionalnom nivou.
Kao zemlja u kojoj se dešava politički progon manjina, posebno ugroženih plemenskih zajednica, jako je važno da mediji zajednice u Ekvadoru zastupaju stavove onih koji nemaju svoj glas u privatnim medijima.
Kako ističe Yanda Montahuano iz medija zajednice Lanceros Digitales, “CORAPE je (za nas) veoma važna mreža jer doprinosi znanju o tehnologiji i osnažuje komunikacijske veštine na lokalnoj teritoriji”.
Mediji zajednice su uglavnom zanemarivani od strane tradicionalnih, profitno orijentisanih medija. Felipe Mosquera iz CORAPE projekta naglašava značaj osnaživanja aktera kroz medije zajednice. “Ovo je pravi način da se mediji zajednice sačuvaju od propadanja i da se, kroz inovaciju i pronalaženje novih načina komunikacije, napravi još veći uticaj u novinarstvu, kako u Ekvadoru, tako i u celom svetu”.
Sprega edukacije, treninga i obuka za novinare, tehnoloških resursa, saradnje između zainteresovanih strana i volja da se obrađuju problemi koji muče lokalno stanovištvo i ugrožene grupe, pokazuju da projekat osnaživanja medija zajednica u Ekvadoru ima zdravu osnovu. Ostaje da se vidi kakva će biti nadgradnja.
Izvor: DW