Pandemija koronavirusa uticala je na sve pore društva. Svet se dramatično menja, rad od kuće postaje “nova normalnost”, onlajn usluge preuzimaju primat u odnosu na direktnu komunikaciju licem u lice, pa se tako i novinarstvo prilagođava novoj postavci stvari.
Medijski radnici trude se da izveštavaju i sa terena, ali je često takva aktivnost uslovljena zdravstvenom politikom države u kojoj medij deluje. Ovaj uvod ima za cilj da naglasi značaj Interneta i upotrebe digitalnih alata u načinu komuniciranja, posebno tokom dešavanja koja iz korena menjaju svet i društvo oko nas.
Mediji zajednice, kao medijske organizacije, rade u okviru opisanog (i izmenjenog) okvira. Koliki je uticaj tehnologije na rad medija zajednice tokom pandemije, ali i pre pojave koronavirusa? Kako je digitalno polje otvorilo veliki broj mogućnosti za širenje i jačanje medija zajednice?
Formiranje medija zajednice na Internetu – prozor u svet
Čuveni koncept profesorske pop-zvezde i autora Maršala Makluana globalno selo, o mas-medijima i njihovoj rasprostranjenosti najavio je nove mogućnosti medija koji se i dan-danas istražuje. Zasenivši novine, radio i televiziju, najpre zbog većeg broja mogućnosti koje nudi, a onda i zbog brzine i ogromne raspostranjenosti, Internet je postao i utočište za medije zajednice i slične medijske organizacije.
Pisanje istraživačkih tekstova na pokrenutom blogu zajednice koja okuplja interesne grupe, pokretanje podkasta, emisije u kojoj se govori o problemima određene zajednice i pozivaju gosti koji imaju šta da kažu na datu temu, kačenje audio-vizuelnih reportaža na društvene mreže, samo su neki od metoga putem kojih mediji zajednice povećavaju svoju vidljivost.
Pored tehničkih prednosti koje nudi, Internet radi na spajanju zajednica i jačanju solidarnosti. Primeri iz neke zemlje X podstiču medij zajednice na drugom kontinentu, u zemlji Y da svoju borbu za čistu pijaću vodu, zaštitu esnafa ili prava radnika vodi na isti ili sličan način.
Medij u zajednici se kroz prepoznavanje zajedničkih ciljeva i korišćenje dostupnih digitalnih sredstava pozicionira u medijskoj sferi i targetira ciljnu grupu. Onda kad čitaoci bloga, slušaoci podkasta ili pratioci FB naloga sa važnih izveštajima i audio-reportažama shvate koliko je taj medij važan za zajednicu, borba postaje zajednička i širi se poput virusa.
Kako novinari medija zajednice izveštavaju od kuće?
Poseban aspekat rada medija zajednice postao je izveštavanje u toku epidemije koronavirusa. Usled novostvorene situacije, novinari-izveštači često moraju da rade od kuće, a priroda posla je takva da zahteva korišćenje posebne opreme i sredstava za rad.
U okviru nove normalnosti, novinari širom sveta prilagođavaju se i nalaze načine da ispune svoje zadatke. Digitalno doba olakšava čitav proces, a rad od kuće nije nezamisliv kao ranije.
Na primeru kolumbijskog radija Vokaribe i reportera Octavia Gonzaleza, vidi se koliki je uticaj digitalnih medija na rad od kuće. “Jedan od glavnih izazova u ovoj situaciji je što često nismo na terenu, nismo u komšiluku, ne možemo da izveštavamo ili da tragamo za informacijama koje koristimo u radijskim izveštajima. Jedno od rešenja je da ostanemo kod kuće, ali da nastavimo sa izveštavanjem koristeći makar osnovnu opremu – računar, snimač zvuka, slušalice i smartfon”.
Mediji zajednice nastaju kao odgovor na zanemarivane potrebe građana, kao protivteža korporativnom načinu izveštavanja i informisanja, kao detektor za lažne vesti i pronevere u zajednici. Sa takvim ciljevima i mogućnostima koje Internet otvara, naslućuje se još veći uspeh medija zajednice i proboj nove normalnosti na medijsku sferu.